A bevándorlási különadó miatt függeszti fel a CEU a menekülteknek szóló oktatási programjait

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 28.

Belpol

Már meg is van az első áldozat.

"A CEU arra kényszerült, hogy augusztus 24-ével, azonnali hatállyal felfüggessze a regisztrált menekülteknek és menedékjogot kérőknek meghirdetett OLIve oktatási programjait,  valamint a közép- és dél-európai migrációs politika kutatására meghirdetett, EU által finanszírozott Marie Curie ösztöndíját" - szól a CEU kedden kiadott közleménye, majd hozzáteszik a gyors magyarázatot is. - "A CEU a bevándorlási különadóról szóló, augusztus 24-én életbe lépett magyar jogszabályi rendelkezések miatt kényszerült erre a lépésre. A CEU adótanácsadói szerint lehetséges, hogy a törvény értelmében az egyetemnek 25 százalékos különadót kellene fizetnie a programok után. Amíg a törvényi és adózási feltételek nem tisztázódnak, a CEU felfüggeszti a programokat."

Ennek már meg is van az első áldozata: Ananya Azad, egy bangladeshi blogger, akit a hazájában halállal fenyegettek, ezért Németországba menekült, majd Hamburgban telepedett le. Idén szeptember 1-től a CEU-n tanult volna, hogy befejezhesse félbeszakadt újságírói tanulmányait. A történetét a hvg.hu írta meg, aszerint a férfi 54 diákkal együtt ösztöndíjat kapott a CEU-ra és ősszel kezdte volna meg az Európai Unió által társfinanszírozott tanulmányait.

false

Az "Open Learning Initiative – University Preparatory Program" egy egyéves képzés, ahová csak elismert menekülteket vesznek fel. Ananya Azad 2015 óta él Németországban, eddig a Politikai Üldözöttek Hamburgi Alapítványa támogatta. A szeptemberben kezdődő tanulmányai miatt azonban felmondta a munkahelyét és az albérletét, tervei szerint ugyanis 2019 júniusáig Budapesten élt volna. Ez azonban most meghiúsult.

"Szeretnénk tájékoztatni, hogy a programunkat nem tudjuk elindítani 2018 szeptemberében, ez sajnos azt jelenti, hogy az ösztöndíjat is törölték" - így tájékoztatta az egyetem a férfit, írja a lap.

Az "OLIve UP" program nemcsak segít elfogadtatni a korábbi tanulmányokat, hanem vállalja, hogy felzárkóztatja a menekülteket angol nyelvből és felkészíti őket, hogy az egy év után bárhol Európában mesterszakon tanulhassanak.

Vagyis "utat nyit a legtehetségesebb menekültek számára az európai egyetemek világába."

A teljes történetet itt olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk